Ölelés örökké
Az ÖLELÉS VILÁGNAPJA október 15-én van, és nem keverendő össze a NEMZETI ÖLELÉS NAPJÁVAL, amit Magyarországon minden évben július első szombatján tartunk meg, tehát 2023-ban július 8-án. A nemzeti ölelés napja mozgó ünnep, és minden országban más és más időpontban ünneplik meg. Ölelés napot először 1986. március 29-én tartottak Michiganben, Caro városában. De azóta már világszerte elterjedt. Az Egyesült Államokban január 21-e lett az ÖLELÉS NEMZETI NAPJA, amit Rev. Kevin Zaborney indított el, és az Egyesült Államok Szerzői Jogi Hivatala el is ismerte azt hivatalos ünnepnek, habár nem lett munkaszüneti nap.
Az ölelés szó eredete nem pontosan ismert, több elmélet is napvilágot látott a kialakulásáról. Az egyik szerint az ölelés szót, amely a „hugga” szóból származik, először az 1560-as években használták, Skandináviában, s jelentésében a vigasztalásra utalt. Egy másik feltételezés szerint az ölelés német eredetű szó („hegen”), és ennek jelentése: „ápolás”.
Az ölelést sokan lázadásra is használják, például az erdőirtás ellen. Az ilyen típusú tiltakozások első megjelenésére az 1970-es években került sor. Az Észak-India dombjain élő Chipko-mozgalom aktivistái átölelték a fákat, hogy megakadályozzák az erdőirtást, mely a mindennapi életüket is fenyegette. A falusiak ily módon a testükkel védték a fákat, hogy megakadályozzák a kivágásukat. A „chipko” mozgalom neve az „ölelés” szóból származik.
Aranyosi Ervin: Baráti ölelés
Mit szólnál egy öleléshez,
jól esne az te neked?
Bele lenne csomagolva
barátság és szeretet.
Az ölelés azért csodás:
szívünk, lelkünk benne van.
Nem is értem, miért félnek
kipróbálni annyian?
Az ölelés két ember között létrejött fizikai kapcsolat, amely többet mond minden szónál, célja a szeretet, a kedvesség és az önzetlenség kifejezése mások jobb közérzetéért. Az ölelés egy terápia, véletlenszerű önzetlen kedvesség családtagjaink, barátaink, vagy éppen idegenek felé, az oka pedig az, hogy közben jól érezzük magunkat.
Az ölelés támogatást, vigaszt jelenthet, örömet, vagy boldogságot okoz, csillapítja a fájdalmat.
Virginia Satir amerikai pszichológus, családterapeuta egy nagyon fontos gondolatot fogalmazott meg: „Napi négy ölelésre van szükség a túléléshez. Napi nyolc ölelés kell a szinten tartáshoz. Napi tizenkét ölelés kell a fejlődéshez.” Az ölelés egyaránt fontos a testnek és a léleknek: tanulmányok bizonyítják, milyen sok a pozitív hatása.
Katerina Fotopoulou, a londoni egyetem pszichodinamikai idegtudomány professzora is megerősíti, hogy az érintés iránti igényünk elemi, és jóval a tudatosság szintje alatt helyezkedik el. Ahogy ő fogalmazott, "Születés előtt a magzatvíz öleli körbe a magzatot, kinek idegrendszere képes megkülönböztetni saját testét az anyáétól, ezáltal az egész énkoncepciója az érintésen alapszik.” Az köztudott, hogy az ölelés már az élet kezdetén is rendkívül fontos, mivel tanulmányok bizonyítják, hogy egy ritkán ölelgetett gyermek lassabban fejlődik, lassabban tanul meg járni, beszélni, és olvasni. Kiegyensúlyozottabb felnőttekké válnak a gyerekek, ha már kisbabaként, kisgyerekként napi szinten megölelik őket, és éreztetik velük, hogy szeretve vannak. Már egy tíz másodperces ölelés is csodákra képes: lelki és fizikai gyógyító ereje van.
Tanulmányok szerint ölelésen keresztül számtalan pozitív érzést tudunk közvetíteni, például: szeretet, bizalom, együttérzés, ragaszkodás. Ölelés során dopamin, boldogsághormon is felszabadul: sokkal jobban érezzük tőle magunkat. Segíti az oxitocin nevű hormon termelődését, ami nyugtató hatással van a testre: csökkenti a szívverések számát és a vérnyomást, a depressziót, oldja a stresszt – ezekkel is csökkenti a szívbetegségek kialakulásának esélyét. Az is előnye továbbá, hogy csökkenti a negatív érzelmeket: többek között a félelem, az idegesség, a magány, a feszültség vagy a düh érzetét.
A tanulmány azt is kimutatta, hogy azoknál az embereknél, akik nem érintkeznek napi szinten másokkal, gyakoribb a magas vérnyomás és magasabb a pulzusszámuk is.
Forrás:
versek.aranyosiervin.com
wikipedia.org
freehugscampaign.org
szerkeszto.gportal.hu
jakd.hu
Felső kép: pixabay
Ez az írás eredetileg az Ünnepek Világa magazinban jelent meg, IDE kattintva a többi ünnepről is olvashatsz.
Cikkajánló